Kościół filialny w Korzenicy

Msze Święte we wsi w Korzenica w latach siedemdziesiątych XX wieku odprawiano w prywatnym domu. Znając tą sytuację ksiądz biskup Ignacy Tokarczuk wyraził życzenie, by w Korzenicy wybudować kościół. Po różnych nieudanych próbach rozbudzenia inicjatywy wśród mieszkańców, aby rozpocząć budowę kościoła duszpasterze podjęli decyzję o budowie kościoła.

Wtajemniczono w ten plan kilka osób i rozpoczęto gromadzenie materiałów, których w tamtych czasach nie można było kupić na wolnym rynku.

Inspiratorem budowy był ks. Julian Jakieła, w wspierał go ówczesny wikariusz ks. Marian Karbowski.

Budowa miła być prowadzona systemem gospodarczym. Jako termin rozpoczęcia budowy wybrano trzy dni wolne przed uroczystością Wszystkich Świętych. Prace rozpoczęto 29 października 1977 roku. Początkowo budowę prowadzono bez zezwolenia. Większość prac budowlanych do ukończenia stanu surowego trwało 1 listopada 1977 roku. W przeciągu kilku dni stanęła murowana świątynia. Ściany wykonano z cegieł i pustaków, a fundamenty żelbetonowe. Dach drewniany kryty blachą, wewnątrz ocieplany płytą miękką i wyszalowany deseczkami. Szczyt dachu i wieżyczki oszklone. Po wykończeniu zrębu świątyni nastąpiło jej wykończenie.

Wymiary świątyni – 18 metrów długości i 10 szerokości, wysokość z krzyżem 17 metrów. W całość budowli wkomponowano ponadto punkt katechetyczny o wymiarach 6 metrów na 5 metrów.

Świątynia powstała na miejscu cerkwi greko-katolickiej, która istniała tu do 1954 roku. Była to stara drewniana cerkiew, zbudowana z drzewa dębowego i kryta gontem. Nad jej wejściem była wycięta dłutem data 1461 rok. po cerkwi pozostała jedynie brama, która dziś służy jako dzwonnica.

 Msze Święte zaczęto odprawiać w kościele od dnia rozpoczęcia budowy tj. od 30 października 1977 roku. Kościół poświęcił ks. bp Ignacy Tokarczuk dnia 15 listopada 1978 roku. Świątynia nosi tytuł Narodzenia NMP (8 września).

 W ołtarzu głównym umieszczono obraz Matki Bożej Częstochowskiej. To Jej bowiem, obok św. Judy Tadeusza, zawierzono budowę nowej świątyni, a po pomyślnym jej zakończeniu duszpasterze i wierni z Korzenicy zobowiązali się do złożenia wotum i pielgrzymki dziękczynnej na Jasną Górę, która odbyła się ostatecznie 6 maja 1978 roku.

Msze Święte odbywają się w każda niedzielę oraz święta, a także w pierwsze piątki miesiąca. Wierni sami gromadzą się także na nabożeństwa różańcowe, pasyjne oraz majówki. Odpust w kościele przypada 8 września.